ntpgroup
18 دی 1401 - 23:39

تبادل ۱۰۰ اسیر میان روسیه و اوکراین

براساس اعلام رئیس دفتر نخست وزیر اوکراین، مسکو و کی یف امروز هر کدام ۵۰ اسیر جنگی را بین یکدیگر تبادل کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «آندری یرماک» رئیس دفتر نخست وزیر اوکراین امروز یکشنبه در پیامی در حساب کاربری خود در یک رسانه اجتماعی اعلام کرد که در روند تبادل اسرا با روسیه، ۵۰ نظامی اوکراین آزاد شدند.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه نیز در این زمینه از آزادی ۵۰ نظامی روس در این تبادل خبر داد.

آخرین تبادل در این زمینه بین روسیه و اوکراین در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ صورت گرفت و در جریان آن بیش از ۱۰۰ اسیر از طرفین آزاد شدند.

در آبان ماه سال جاری، «دنیس پوشیلین» (Denis Pushilin) رئیس دونتسک در پیامی تلگرامی اعلام کرد: مسکو و کی یف هر یک ۱۰۷ اسیر را در جدیدترین دُور از تبادل اسرا میان دو طرف، مبادله خواهند کرد.

رئیس دونتسک در این خصوص نوشت: امروز به ۱۰۷ جنگجوی آزاد شده از زندان های اوکراین خوشامد می گوییم. همین تعداد اسیر را که اکثراً پرسنل نظامی هستند، به اوکراین بازمی گردانیم. در گروه اسرای جنگی ما که قرار است آزاد شوند، ۶۵ نفر از جمهوری های دونتسک و لوهانسک هستند.

وزارت دفاع روسیه نیز امروز در بیانیه ای اعلام کرده بود: در نتیجه مذاکرات با قلمرو تحت کنترل رژیم کی‌یف، ۱۰۷ نظامی روس که در اسارت و در خطر مرگ قرار داشتند، بازگردانده شدند.

به گزارش تاس، پیشتر در تاریخ ۲۹ اکتبر تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین رخ داده بود.

وزارت دفاع اوکراین ۲۰ مهر ماه هم از آزادی ۳۲ نظامی خود درپی تبادل اسرا با طرف روسی خبر داد.

«تاتیانا ماسکالکووا» (Tatyana Moskalkova) کمیسر حقوق بشر روسیه در فروردین ماه اعلام کرده بود: اولین تبادل اسرای جنگی میان روسیه و اوکراین انجام شد.

کمیسر حقوق بشر روسیه در این خصوص گفته بود: ۹ نظامی روسیه با شهردار شهر «ماریوپل» اوکراین تبادل شده‌اند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 964082